Dua ettikten sonra aynı anda amin ve inşallah demek caiz midir?

Soru: Hocam birisi dua ettikten sonra hem amin hem de inşallah diyor. İkisi aynı anda kullanılmaz deniyor. Acaba doğru olan nedir?

 

Hoca: Doğrusu budur. Yani dua edilirken Cenab-ı Hakk’tan kesinlikle istenir. Allah her şeye kadirdir. Ve Rabbim “üd’uni esteciblekum “ diyor. Yani siz dua edin ben sizin duanıza karşılık vereyim buyuruyor. Dolayısıyla Peygamber Efendimizin hadisleri de var. Yani dua ettiğiniz zaman kesinlikle isteyin, Allah dilerse demeyin.

 

Sunucu: Yani o zaman amin inşallah denilmemesi gerekiyor.

 

Hoca: Yok, amin denilir sadece. İnşallah denilmemesi lazım çünkü haşa Allah’ın bizim duamızı kabul edip etmeyeceğinde şüphemiz yok. Allah kabul edeceğini vaad ediyor ve ben usulüne göre dua etmişsem kabul oluyor zaten. Eğer kabul edilmemişse duada bir eksiğim veya kusurum vardır. Peki ‘ama ben şunu istedim Allah onu vermedi’.. Allah farklı şekillerde bizim duamıza cevap verir. Bazen istediğimizin aynısını verir. Bazen vermez ki verseydi bizim aleyhimize/ zararımıza olacaktır. Bazen o istediğimizi değil de bizim için daha faydalı olan başka şey verir veya daha tehlikeli bir şeyden bizi kurtarır. Dolayısıyla Allah her halükarda duamızı kabul eder, karşılığını verir ama biz farkında olamayabiliriz. Sonuç olarak inşallah demek doğru değil.