Hacamat yapmak oruç bozar mı?

Hacamat yapmak oruç bozar mı? Bunun hükmü nedir?

 

-Bir seyircimiz, "Ramazan ayında oruçluyken hacamat yaptırmak orucu bozar mı? Hem yapan hem yaptıranın oruçları bozulur mu?" öğrenmek istiyor.

-Şimdi.. Bu manaya gelen bir hadis-i şerif var yanlış hatırlamıyorsam: Eftara'l hacumu ve'l mahcum. Zahirinden baktığımız zaman hacamat yapan ve yaptıranın orucu bozuldu manasına geliyor bu hadis. Ama Peygamber Efendimizin bu hadisini hiçbir kimse hacamat orucu bozar şeklinde anlamamış, tehlikeye girer şeklinde anlamış. Nasıl tehlikeye girer? Şimdi nasıl hacamat yapıyorlar bilmiyorum. Ama eski ilkel yollarla boynuz veya boynuza benzer bir şey var. İnsanın hacamat yapılacak yerleri jiletle çiziliyor ve oraya konup ağzına çekiyor kanı. Onu çekerken ağzına, boğazına kan gitme ihtimali oluyor. O açıdan sıkıntılı bir durum. Hacamat yaptıran da kan verdiği için zayıf düşer, halsiz olur ve geriye kalan vakitte oruca dayanamayabilir. Peygamber Efendimizin sözü bu anlamda anlaşılıyor. Yoksa hacamatın kendisi oruç bozmaz. Niye? Vücuda bir şey girmiyor hacamatta. Vücuttan çıkıyor. Herhangi bir yerinden akan kan nasıl orucu bozmazsa hacamattan dolayı çıkan kan da orucu bozmaz. Yani hadisi o şekilde anlamak lazım.

-Hocam zaten şu an çok teknolojik. Bir kupa var, o kupayı bir makineye takıyorlar ve çekiyor.

-Böyle bir durumda hacamat yapan açısından sıkıntılı bir durum yok. Ama öteki eğer halsiz düşecek oruçta zorlanacaksa iftardan sonra yaptırması daha iyi olur.

Bunları da Sevebilirsiniz